Svetlana Veljković: Moj karijerni put
Upoznati sebe, definisati sopstvena interesovanja i vrednosti, raspolagati adekvatnim informacijama, neki su od ključnih karijernih saveta stručnjaka. O svom karijernom putu, za naš portal govori Svetlana Veljković, studentkinja Socijalnog rada i socijalne politike na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Kako si izabrala fakultet, na kome studiraš?
Svetlana: Kada je trebalo da upišem fakultet nisam imala dovoljno informacija. Upisala sam ovaj fakultet, a tek onda sam detaljnije istraživala profesiju za koju se spremam. Svideli su mi se predmeti i sada, kada sam četvrta godina, mogu reći da mi se sviđaju tehnike i metode kojima se ostvaruju ciljevi socijalnog rada i sami principi, jednostavno dopada mi se ta briga o drugima i želim time da se bavim.
Kada si počela da razmišljaš o svom budućem zanimanju i na koji način si donela odluku?
Svetlana: Završila sam srednju Medicinsku školu i dugo nisam mogla da donesem odluku – šta dalje? Pauzirala sam, godinu dana, nakon srednje škole i tada sam izbor suzila na psihologiju i socijalni rad. U tom periodu bila sam uključena u proces profesionalne orijentacije, radila testove ličnosti i inteligencije. Donekle mi je to pomoglo, ali nije bilo presudno za moj izbor. Mnogo više bi mi značilo, da sam ranije, tokom srednje škole prošla kroz neki vid karijernog savetovanja.
Kako vidiš nastavak svog karijernog puta?
Svetlana: Želim da upišem master studije, najverovatnije iz psihologije. Volela bih da radim sa decom.
Da li si učestvovala u nekim programima neformalnog obrazovanja?
Svetlana: Ne, nisam imala prilike, do sada. Znam za program ERASMUS+ i neke druge programe mobilnosti mladih, zaista bih volela da u toku sledeće godine učestvujem na omladinskoj razmeni ili trening kursu, ima više tema koje me zanimaju. Motivisalo me je pozitivno iskustvo moje koleginice, koja je trenutno na studentskoj razmeni u Sloveniji. Važna je razmena iskustava, jer se na taj način, mnogo lakše odlučujemo da napravimo neki korak i donesemo odluku. Verujem u koncept celoživotnog učenja, samo formalno obrazovanje nije dovoljno, potrebne su dodatne veštine i saznanja.
Tekst je pripremljen i objavljen u okviru projekta IMPAKT – Iskorak Mladih Prema AKTivnom učešću. Projekatrealizuje Edukativni centar – Kruševac, u okviru programa MLADI koji finansira Evropska unija. Program MLADI sprovodi Institut za medije i različitosti, zajedno sa Krovnom organizacijom mladih Srbije, Lokal Pressom, Institutom za medije i različitosti – Zapadni Balkan i Novim Magazinom. Stavovi izneti u tekstu isključiva su odgovornost autora i ne odražavaju nužno stavove EU.