Mladi i digitalna bezbednost
Pitanjima digitalne bezbednosti, kruševački „Alternativni centar za devojke“ bavi se od 2014. godine i od tada, učestvuje u razvoju programa „Digitalna bezbednost i privatnost“, čiji je cilj da uključi što veći broj organizacija civilnog društva iz regiona (exYU) i mlade, posebno devojčice i devojke, kako bi ih uputili, na koji način mogu da se zaštite, pre svega, na društvenim mrežama.
„Program DIGITALNA BEZBEDNOST I PRIVATNOST čine dve celine. U okviru jedne, osnažujemo organizacije civilnog društva, kako bi bile spremne da rade sa mladima i prenesu im iskustva u vezi sa prevencijom nasilja na internetu. Druga celina programa je naš direktan rad sa mladima, kojima pružamo znanja i alate, kako bi mogli da zaštite sebe na internetu,“ kaže Andrijana Kocić iz Alternativnog centra za devojke (ACD). Ona dodaje, da je izuzetno važno, da mladi znaju kako funkcioniše internet i ko sve može da presretne njihovu komunikaciju na mrežama. „Mladi treba da nauče kako da obezbede svoj uređaj i da proveravaju aplikacije koje koriste, kao i šta te aplikacije koriste kao dozvole (pristup). Izuzetno je važno, šta mladi rade na društvenim mrežama. Većina ih ima javne profile, na kojima pružaju obilje informacija o svom svakodnevnom životu. Često im postavljamo pitanje, da li bi im bilo svejedno da fotografije iz svog privatnog albuma, nalepe na bandere i da svi mogu da vide te fotografije i reaguju. Fokusirali smo se na fotografije, a ovo se odnosi i na druge stvari, npr. mladi vole da označavaju lokaciju na kojoj se nalaze. Razumemo tu potrebu mladih, ali oni treba da budu svesni da je to ogroman bezbednosni rizik, jer bi neko mogao da napravi mapu njihovog kretanja,“ napominje Kocić.
Prema njenim rečima, cilj ACD je da, utiče na mlade, kako bi razvijali odgovornost prema sopstvenom životu, ali i prema drugima na društvenim mrežama.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Tekst je pripremljen i objavljen u okviru projekta IMPAKT – Iskorak Mladih Prema AKTivnom učešću. Projekatrealizuje Edukativni centar – Kruševac, u okviru programa MLADI koji finansira Evropska unija. Program MLADI sprovodi Institut za medije i različitosti, zajedno sa Krovnom organizacijom mladih Srbije, Lokal Pressom, Institutom za medije i različitosti – Zapadni Balkan i Novim Magazinom. Stavovi izneti u tekstu isključiva su odgovornost autora i ne odražavaju nužno stavove EU.